Igaz, hogy még október közepe sincs, de a halloweeni készülődést egyszerűen nem lehet túl korán elkezdeni! Októberben óvodákban, sulikban, kollégiumokban, de még házibulik szintjén is egymást követik a halloweeni bulik, ahová a gyerekek (és felnőttek) hajmeresztő jelmezekbe bújva érkeznek, és már indulhat is az ereszd el a hajam! De gondolkodtatok már azon, hogy vajon miért csináljuk mindezt: a jelmezeket, a töklámpásokat, a szellemes és boszis dekorációk? Mi utána jártunk, és mutatjuk, mire jutottunk.
Tény, hogy ha a haloweenre gondolunk, elsőként az Egyesült Államok filmekben látott kertvárosai jutnak eszünkbe, ahol a gyerekek inkább cuki, mintsem félelmetes jelmezekbe bújva, fonott kosárral a kezükben járnak házról házra, és az ajtónyitáskor elkiáltják magukat: „Csokit vagy csalunk!”. A kísérteties ünnep gyökerei azonban még jóval az amerikai kontinens felfedezése előtti időkre vezethetők vissza. A ma ismert halloween ugyanis a Samhain kelta pogány ünnepből alakult ki, amelynek során a gael nyelvterületeken élők az évszakváltást, valamint a valós világ és túlvilág közötti fal elvékonyodását ünnepelték. A szellemek, boszik és egyéb kísérteties lények tehát már régen is a történet részét képezték. A fesztivál keretén belül a politeista kelta népek különböző rítusos szertartásokon vettek részt, és ők maguk is jelmezbe (jobbára a levadászott állatok bundájába) öltöztek, hogy elrejtőzzenek a gonosz szellemek elől.
Hosszú évszázadok teltek el, mire a halloween egy formáját ismét ünnepelni kezdték – ezúttal a kereszténység körében. Az ünnep angol neve is ezekből az időkből ered: a halloween valójában az All Hallows Eve (mindenszentek éjszakája) rövidítéséből ered. A halottak napját megelőző éjszakán a gyerekek és felnőttek rendszerint szenteknek beöltözve jártak házról házra, és énekeltek együtt vallási énekeket. De ennek is már több száz éve. Ez a hagyomány is már régen feledésbe merült, mikor, a legenda szerint, néhány vicces kedvű ír huligán félelmetes jelmezekbe bújva járta a környéket, és ijesztgette a szomszédokat. A mai jelmezes halloweeni zsúrokat tehát végül is néhány, magát különösen szellemesnek tartó, ír fiúnak köszönhetjük. Nem, mi sem erre számítottunk…
Az, hogy jelmeztörténeti kutatásaink során milyen válaszokra leltünk, nem fog bennünket eltántorítani attól, hogy halloweenkor múmiának, oroszlánnak vagy éppen Frankensteinnek beöltözve nyissunk ajtót barátainknak. Reméljük, ti is hasonlóan fogtok cselekedni. Ha pedig még nem döntöttetek idei jelmezetekről, webáruházunkban inspirációból és maskarából nincs hiány!