10 elképesztő érdekesség a LEGO-ról: ezeket biztosan nem tudtad

A LEGO-t világszerte ismerik és szeretik, nemcsak a kisebbek, de a nagyobbak – sőt, a szülők se vetik meg. A ma már műanyagból készült, építőkockaként ismert elem 1932-ben indult hódító útjára, egy dán asztalosmester ötlete nyomán.

A legendás LEGO-t tulajdonképpen annak köszönhetjük, hogy Ole Kirk Kristiansen elveszítette az állását. A férfi a műhelyében megmaradt faanyagokból próbált kihozni valamit, saját és gyermekei szórakoztatására.

A gyártás első 15 évében kizárólag fából készültek a LEGO ikonikus téglái, csak ezután kezdték el a ma is népszerű műanyag építőelemeket gyártani. A darabok lényege, hogy könnyen összeilleszthetőek és szétszedhetőek, viszont a belőlük készült építmények stabilan állnak. A mára globális vállalkozássá fejlődött céget az alapító család nem adta ki a kezéből: ma a LEGO csoport vezetője a LEGO atyjának, Ole Kirk Kristiansennek az unokája, Kjeld Kirk Kristiansen.

Érdekességek a LEGO-ról

A LEGO-hoz nincs játékszabály, és használati utasítás: senkinek sem kell bemutatni, milyen sokszínűen kombinálhatóak a tarka kockák, mint ahogy azt sem, milyen kellemetlen zokniban rálépni a gyerekszobában hagyott darabokra. De mi az, amit nem biztos, hogy tudtál a híres játékról?

  • A neve a „Leg godt” – azaz „Játssz jól” dán kifejezésből ered. Különleges egybeesés, hogy a szó latin jelentése „Összerakom".

  • Az első LEGO figurákat csak 1975-ben kezdték el gyártani, de ezek a mai modern, sokféle színes egyéniségekkel ellentétben arc és nem nélküli babák voltak. 1978-tól jelentek meg a piacon a ma ismert figurák. Az első egy rendőr volt, a LEGO város szetthez.

  • A Föld LEGO-lakossága 1978 és 2006 között elérte a 4 milliárdot. Ebben az ütemben haladva 2019-re becslések szerint több LEGO baba él a Földön, mint ember.

  • Gondoltad volna, hogy a világ legnagyobb gumiabroncs gyártója nem egy neves autómárka, hanem a LEGO? Az apró járművekhez ugyanis élethű kerekeket gyártanak: évente több, mint 700 milliót.

  • A világon mindössze 5 LEGO gyár van: az egyik közülük hazánkban, azon belül is Nyíregyházán található.

  • A legyártott LEGO elemeket szúrós szemekkel ellenőrzik: átlagosan egymillió legyártott darabból 18-at minősítenek hibásnak – ezek nem kerülnek forgalomba, ugyanis már pár milliméteres eltérés is megakadályozhatja az összeillesztést az elemek közt.

  • Nincs háborús témájú LEGO szett, ugyanis az alapító azt vallotta, hogy a harc nem a gyerekeknek való – ezzel az állásponttal pedig leszármazottjai, a cég jelenlegi vezetői is egyetértenek.

  • A világon lenne elegendő LEGO tégla nem egy, hanem 10 olyan építmény elkészítéséhez, ami elér a Holdig.

  • A LEGO DUPLO kockák mérete 8-szorosa a hagyományos tégláknak – azonban mégis tökéletesen összeilleszthetőek – éppúgy mint a napjainkban gyártottak az első, 60-as években készült műanyag elemekkel.

  • A világon másodpercenként körülbelül 7 LEGO szettet adnak el: hihetetlen, hány doboz talált gazdára, csak amíg idáig jutottál az olvasással.

Mire jó a LEGO?

Az egyik leghasznosabb fejlesztő játékként számontartott kockák nemcsak építeni tanítják a gyerekeket, hanem számtalan fontos készséget erősítenek bennük. Ilyen például a problémamegoldó képesség fejlődése, a térlátás és térközszabályozás pontosítása, illetve a motoros funkciók javítása. Nem elhanyagolható, hogy az együttműködés, kooperáció elengedhetetlen egy-egy nagyobb projektnél, és természetesen kreativitásra is szükség van – elvégre, a játék lényege, hogy a színes műanyagokat úgy kombinálhatjuk, ahogyan csak szeretnénk: a lehetőségek száma csak a fantáziától függ!

A LEGO tégla által kínált ismétlés és strukturált játék segít az autista gyerekeknek a nem verbális és verbális kommunikáció, a megosztás és a csapatmunka fejlesztésében.

Építésre fel! INNEN tudsz válogatni a legmenőbb LEGO szettek közül!

Olvasd el többi cikkünket is:

Te áruló vagy ártatlan lennél szívesebben? »

Helló Déli-sark! »

Pörgess, ha mersz! »

Összes cikkünkért kattints ide »